fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

18 powiatów objętych obostrzeniami w związku z pandemią

Od jutra (14.08.2020) 18 powiatów, czyli o jeden mniej niż dotychczas będzie objętych obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusapoinformował na konferencji wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Spośród wszystkich powiatów w Polsce 95 proc. jest w strefie „zielonej”. Wiceszef resortu wyjaśnił, że podział na strefy, oprócz „zielonych”, na „żółte” i „czerwone” ma na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do sytuacji epidemicznej.

Jutro strefa „czerwona” obejmie powiaty m.in. nowosądecki, rybnicki, ostrzeszowski i wieluński oraz miasta Rudę Śląską, Nowy Sącz, Rybnik oraz Jastrzębie-Zdrój.

Przyczynami wpisania regionu na listę z obostrzeniami – jak wyjaśniał wiceminister – były wydarzenia z dużą liczbą osób głównie wesela.

–  W strefie „żółtej” znajdzie się powiat pszczyński. Jest to powiat, który  do tej pory był w strefie „czerwonej”. Powiat cieszyński, powiat wieruszowski, miasto Żory oraz powiaty, które do tej pory były w strefie „zielonej”: powiat raciborski, powiat limanowski, powiat grajewski, miasto Biała Podlaska – tutaj warto wskazać, że Biała Podlaska jest przykładem, gdzie wesele i kilkadziesiąt nowych przypadków, które się na tym weselu pojawiły, było asumptem do tego, że to miasto dołączyło do strefy „żółtej”. Oznacza to, że w tej strefie wesela będą mogły być ograniczone do stu uczestników – wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Dla przypomnienia w strefie „czerwonej” jest obowiązek noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej, w weselach może brać udział 50 osób, a w zielonej 150.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało też tzw. listę ostrzegawczą dla powiatów, w przypadku, których jeśli będzie widoczny wzrost zachorowań, mogą trafić do strefy „żółtej”. Ze wszystkimi informacjami można zapoznać się na stronie resortu.

 

RIRM

drukuj