fot. flickr.com

Francja – sąd chce usunięcia pomnika Jana Pawła II – narusza laickość

Francuski sąd nakazał władzom niewielkiej miejscowości na zachodzie Francji, Ploermel, usunięcie pomnika Jana Pawła II. Uznał, że jego wyeksponowanie w miejscu publicznym było sprzeczne z zasadą laickości – poinformowała w poniedziałek agencja AFP.

Monument, wzniesiony w 2006 roku w bretońskiej miejscowości, przedstawia postać papieża pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

Sąd w Rennes w Bretanii ocenił, że samo wzniesienie pomnika nie było sprzeczne z prawem, ale zastrzeżenia budzi wkomponowanie postaci papieża pod łuki i krzyż.

„Przez swój układ i wymiary (pomnik) ma charakter ostentacyjny”, przecząc tym samym konstytucji, która akcentuje laicki charakter Republiki Francuskiej, a także prawu z 1905 roku ustanawiającemu rozdział Kościoła od państwa – ocenił francuski sąd.

Zgodnie z wyrokiem, nakazującym usunięcie pomnika z „obecnej lokalizacji”, miasto na dostosowanie się ma sześć miesięcy. Prawicowy mer Patrick Le Diffon zapowiedział złożenie apelacji i oświadczył, że „ma zamiar wyczerpać wszystkie środki” dopuszczone przez prawo.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj