Kolejne rodziny z Donbasu szykują się do wyprowadzki z ośrodków Caritas 

Kolejne rodziny uchodźców z Donbasu, które od stycznia mieszkają w ośrodkach Caritas w Łańsku i Rybakach, szykują się do wyprowadzki do Zielonej Góry oraz Wrocławia. Propozycje pracy otrzymali już wszyscy Polacy ewakuowani z Ukrainy, niektórzy pracę znaleźli sami. 

W maju z Rybaków zamierza wyprowadzić się kilka rodzin. Pojadą do Wrocławia i Zielonej Góry.

„Najwięcej wyprowadzek nastąpi, gdy zakończy się rok szkolny” – ocenił ks. Piotr Hartkiewicz, dyrektor ośrodka Caritas w Rybakach. Dodał, że miejsce, do którego trafiają przesiedleni z Ukrainy jest wcześniej starannie sprawdzane, a oferta pracy weryfikowana. „Zależy nam na tym, by ci ludzie odnaleźli się w miejscu, do którego trafią, by zaczęli tam normalne życie. Chcemy uniknąć sytuacji, w których po kilku tygodniach te osoby stają się bezrobotne, czy bezdomne, robimy wszystko, by temu zapobiec” – podkreślił ks. Hartkiewicz.

Osobom ewakuowanym z Ukrainy przedstawiane są propozycje pracy, które trafiają do tzw. banku ofert prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak tych ofert jest już tyle, że zostaną przedstawione wszystkim ewakuowanym.

Dotychczas z Rybaków wyprowadziły się dwie rodziny: jedna w okolice Wrocławia, druga do Warszawy.

W ośrodkach w Rybakach i Łańsku przebywa teraz ok. 190 osób ewakuowanych w połowie stycznia przez polski rząd z objętego walkami z prorosyjskimi separatystami wschodu Ukrainy. Ewakuowani to osoby polskiego pochodzenia – posiadające Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić polskie pochodzenie – oraz ich najbliżsi członkowie rodziny. Dotychczas osoby dorosłe przeszły kurs językowy, a dzieci uczą się w pobliskich szkołach.

Pozwolenia na pobyt stały w Polsce ma już ponad 180 osób, które przybyły z Donbasu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl