Ukraina zniesie zakaz importu polskiego mięsa 

Polska i Ukraina porozumiały się ws. zniesienia zakazu importu polskiego mięsa wieprzowego. Ukraina zniesie także embargo na import wołowiny odkostnionej – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Decyzje w tych sprawach podjęto podczas rozmów na szczeblu szefów resortu rolnictwa obydwu państw. Wejdą one w życie 17 czerwca.

Senator Zdzisław Pupa, członek senackiej komisji rolnictwa przyznaje, że jest to dobra decyzja dla rolników. Polityk stwierdził, że nie jest to sukces ministra Sawickiego, ale wynik wparcia jakiego Warszawa udzieliła Kijowowi.

– Ukraina ma za co Polsce dziękować. Jestem przekonany, że to co zrobiła Ukraina to nie jest nadzwyczajny sukces polskiego ministra rolnictwa tylko oczekiwane decyzje, które już dawno powinny zapaść ze strony ukraińskiej – stwierdził senator Zdzisław Pupa.

Ukraina wprowadziła embargo na import wieprzowiny z Polski 17 lutego. Ukraina zrobiła to po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch padłych dzików przy granicy z Białorusią.

Nie wstrzymano natomiast handlu z Rosją i Białorusią, gadzie ASF występował

RIRM

drukuj