fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezydencki minister A. Kwiatkowski spotka się z Polakami w Równem na Ukrainie

W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie prezydencki minister Adam Kwiatkowski przebywa dziś w Równem na Ukrainie. W programie są m.in. spotkania w domach polskich rodzin i przekazanie paczek. Minister będzie także rozmawiał z lokalnymi władzami i odwiedzi uczniów oraz nauczycieli uczących języka polskiego. Adam Kwiatkowski odda dziś także hołd rodakom, składając kwiaty na cmentarzu polskim w Równem. 

Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie patronuje Para Prezydencka – przypomina minister. Tę pomoc prezydent Andrzej Duda nazywa wdzięcznością wobec rodaków, którzy mimo różnych trudności podtrzymują polskość – zaznacza Adam Kwiatkowski.

– Będziemy odwiedzali tych, którzy tutaj w Równem mieszkają, tych, którzy dla polskości w sposób szczególny się zasłużyli, tych, którzy też większość swojego życia mają już za sobą. To też spotkania z uczniami polskich szkół, z tymi, którzy uczą się polskiego, działaczami Towarzystwa Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta w Równem. To również wizyta na cmentarzu i złożenie kwiatów w miejscu, gdzie leżą żołnierze z 1920 roku. To wreszcie spotkanie w kościele, w którym modlą się Polacy. To moment, w którym można przekazać rzeczowe dary, symboliczne, będące wyrazem naszej wdzięczności – powiedział prezydencki minister.

We wtorek w Łucku dalszy ciąg spotkań ministra z Polakami i przekazywanie darów. Szczególnym wydarzeniem będzie spotkanie z panią Aleksandrą Wasejko tzw. Babcią Szurą, której cała rodzina była zaangażowana w ratowanie Polaków na Wołyniu w 1943 r. Prezydent Andrzej Duda uhonorował ją medalem Virtus et Fraternitas.

 

RIRM

drukuj