fot. twitter.com/CBAgovPL

Prokuratura: Kolejne zatrzymania dotyczące fałszywych faktur VAT na ponad 2 mln zł

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby uczestniczące w procederze obracania nieprawdziwymi fakturami na łączną kwotę ponad 2 mln zł – poinformowała Prokuratura Krajowa. Usłyszeli oni zarzuty podania nieprawdy w fakturach, za co grozi do 8 lat więzienia.

Zatrzymani to przedsiębiorcy z pogranicza województw śląskiego i małopolskiego.

„Ich działania przestępcze polegały na włączeniu do dokumentacji finansowo – księgowej kilkunastu poświadczających nieprawdę faktur VAT. Tymi dokumentami, opiewającymi łącznie na ponad 2 mln zł, posługiwali się w urzędach skarbowych” – poinformowała prokuratura.

Jak podała PK, w ramach śledztwa zatrzymano już jedenaście osób, spośród których czterem prokurator zarzucił działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów oraz przestępstw skarbowych.

„Proceder przestępczy polegał na zamawianiu u jednego z podejrzanych, prowadzącego dwie spółki zarejestrowane na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, faktur „kosztowych”. Dokumentowały one czynności prawne, które faktycznie nie miały miejsca. Faktury te następnie wprowadzano do obrotu prawnego” – wyjaśniła prokuratura.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw podania nieprawdy w fakturach (art. 271a par. 1 Kk). Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, a także zakaz opuszczania kraju.

Zatrzymania dokonano 19 lutego 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

PAP

drukuj