fot. twitter.com

CBA zatrzymało siedem osób podejrzewanych o korupcję przy pozyskiwaniu dotacji

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedem osób podejrzewanych o nieprawidłowości i korupcję przy pozyskiwaniu dotacji ze środków publicznych od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i z Polskiego Funduszu Rozwoju.

„Funkcjonariusze z krakowskiej delegatury CBA w Małopolsce i na Śląsku zatrzymali m.in. prezesów spółki pośredniczącej w pozyskiwaniu środków od NCBiR oraz prezesów spółek występujących jako uzyskujący te środki. W śledztwie CBA nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie zatrzymano też księgową jednej ze spółek. Przeszukano kilkanaście miejsc – w tym siedziby firm podejrzewanych o bezprawne pozyskiwanie publicznych dotacji” – poinformował wydział komunikacji społecznej Biura.

Prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty korupcyjne oraz osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez uzyskanie nienależnej im subwencji finansowej.

Z ustaleń śledczych wynika, że przedsiębiorcy wnosili o dofinansowanie z NCBiR za pośrednictwem specjalnego funduszu. Mechanizm inwestycji polegał na tym, że uzyskane środki publiczne z NCBiR łączone były z wniesionym przez beneficjentów kapitałem prywatnym.

Ze śledztwa wynika też, że prezes zarządzającej funduszem spółki miał uzależniać wypłatę subwencji od uzyskania korzyści majątkowych.

„CBA pod nadzorem prokuratury bada również wątek uzyskania subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju SA” – podał wydział.

Taka dotacja skierowana do przedsiębiorców była uzależniona od liczby zatrudnionych osób. Wnosząc o dotację, firmy miały wprowadzić PFR w błąd co do liczby rzeczywiście zatrudnionych – ustalili śledczy na podstawie zgromadzonych w sprawie materiałów.

„Z analizy wynika, że przez to firmy uzyskały nienależne dofinansowanie w wysokości 84 tys. zł” – podało CBA.

Wydział zaznaczył, że to pierwsze działania w tej sprawie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl