fot. twitter.com

Premier M. Morawiecki: Będziemy służyć radą krajom, które będą chciały wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT

Będziemy służyć radą wszystkim krajom, które będą chciały wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki nawiązując do informacji podawanej przez francuski dziennik „Liberation”.

„Liberation” napisał we wtorek na pierwszej stronie o materiale będącym wynikiem działań projektu Grand Theft Europe, w ramach którego 35 redakcji ze wszystkich państw Unii Europejskiej badało oszustwa wokół podatku VAT. Projekt koordynowała niemiecka redakcja non profit Correctiv, w której pracują dziennikarze śledczy.

Na artykuł uwagę zwrócił w swoim wpisie na Twitterze premier Morawiecki.

„To, o czym mówiliśmy od kilku lat, znajduje zrozumienie również w Unii Europejskiej” – stwierdził premier.

„Będziemy służyć radą wszystkim krajom, które będą chciały wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Dziennikarze chcieli „wydobyć na światło dziennie” ogromne oszustwa „karuzeli podatkowej”, w wyniku których każdego roku z budżetów państw UE znika 50 mld euro z podatku VAT. „Liberation” zaznacza, że choć mechanizmy „karuzeli podatkowej” są znane władzom od ponad 25 lat, takie przestępstwa nadal powodują ogromne szkody, a państwa są niezdolne do przerwania tych praktyk. Dziennik przytacza badania przeprowadzone przez Europol, zgodnie z którymi europejskie służby są zdolne odzyskać jedynie 1,1 proc. zdobywanych w ten nielegalny sposób zysków.

Podmioty z wielu państw UE wprowadzają na rynek towary lub usługi, często pozornie, by otrzymać od państwa członkowskiego zwrot podatku VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu takich operacji w ciągu kilku miesięcy przestępcy mogą zdobyć bardzo duże środki, a zanim państwo zorientuje się, że dokonano przestępstwa, firmy znikają, a wyłudzone pieniądze trafiają do rajów podatkowych.

Oszustwa wokół podatku VAT „często wiążą się z innymi przestępstwami, jak praniem pieniędzy czy korupcją”, lecz także ze zbrodniami czy terroryzmem – czytamy. Według francuskiego dziennika generowane w ten sposób zyski trafiają ostatecznie do organizacji przestępczych i siatek terrorystycznych, jako że wiele redakcji z projektu Grand Theft Europe wykryło powiązania oszustów „karuzeli podatkowej” z finansowaniem dżihadystów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl