fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef GiS: Koronawirus nie jest śmiertelny dla ludzi, którzy nie mają innych obciążeń zdrowotnych

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że koronawirus nie jest śmiertelny dla ludzi, którzy nie mają obciążeń immunologicznych, albo związanych z wiekiem czy innymi współistniejącymi chorobami – powiedział dzisiejszemu wydaniu „Polska Times” główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Jak dodał, rokowania na wyzdrowienia są bardzo duże i większość pacjentów zdrowieje.

„Dobrym przykładem są ci pacjenci, którzy byli lub dalej są leczeni w Europie” – wskazał.

Pytany, czy powinniśmy bać się tej choroby, powiedział iż „powinniśmy się bać wszystkich wirusów, ponieważ one generalnie są groźne”.

„Przede wszystkim powinniśmy się bać tych wirusów, na które nie ma szczepień. Ale powinniśmy też uważać na te, na które możemy się zaszczepić. W wielu przypadkach to od nas zależy, czy będziemy zdrowi, czy nie. W tej chwili na przykład trwa sezon grypowy. Mamy ogromną liczbę zachorowań, która z dnia na dzień wzrasta. Nie musielibyśmy chorować, gdybyśmy się zaszczepili” – przypomniał.

Na uwagę, że na koronawirusa nie ma szczepionki, potwierdził, że tak jest i dodał, że nie ma też specjalnych, specyficznych leków.

„Leczy się go więc wyłącznie objawowo” – powiedział. Szef GIS jedocześnie poinformował, że Polska jest przygotowana na tę chorobę.

„Mamy szpitale, respiratory, znakomicie wykształconych lekarzy. Wszystko zależy oczywiście od skali zagrożenia” – zastrzegł.

PAP

drukuj