fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informacje nt. obecnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że w walce z epidemią musimy starać się budować nowy model życia gospodarczego, aby gospodarka ucierpiała jak najmniej. Prezes Rady Ministrów przedstawił w Sejmie informacje na temat sytuacji związanej z koronawirusem SARS-CoV-2.

W izbie trwa debata o prowadzonych działaniach rządu.

Premier stwierdził, że jesteśmy na początku walki z patogenem. Dodał, że na tym etapie rozwoju pandemii musimy być poddani ogromnej dyscyplinie i obostrzeniom.

To powoduje – jak tłumaczył Mateusz Morawiecki – że wiele naszych działań w życiu publicznym, społecznym, gospodarczym musi dopasować się do epidemii.

– Musimy walcząc z epidemią, jednocześnie starać się budować nowy model życia gospodarczego po to, żeby gospodarka ucierpiała jak najmniej. Jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną, z jaką do walki z koronawirusem podchodzi społeczeństwo polskie, jeśli nadal będziemy przestrzegali kwarantanny tak dobrze jak do tej pory, albo może nawet lepiej, to jestem przekonany, że będziemy w stanie poradzić sobie lepiej niż wiele innych krajów – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

W celu ratowania gospodarki, firm i miejsc pracy rząd wprowadza już rozwiązania zawarte w tzw. tarczy antykryzysowej. W trybie pilnym przygotowywane są koleje.

Władze wprowadziły także szereg obostrzeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, m.in. kontrole na granicach czy zakaz zgromadzeń.

Szpitale są przygotowywane na przyjęcie kolejnych osób zakażonych. Powstało 20 szpitali jednoimiennych zakaźnych, a przygotowywane są następne.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że za kilka dni w laboratoriach będzie przeprowadzanych od 8-9 tys. testów dziennie.

Do tej pory Covid-19 wykryto u ponad 4200 osób, z których 98 zmarło.

 

RIRM

drukuj