fot. pixabay.com

Francja: ponowne otwarcie elektrowni węglowej w Mozeli z powodu kryzysu energetycznego

Elektrownia węglowa Emile-Huchet w Saint-Avold w Mozeli została ponownie otwarta i zaczęła produkować energię elektryczną od poniedziałku z powodu niedoborów prądu w kraju – poinformował we wtorek dyrektor zakładu, Philippe Lenglart.

Emitująca duże ilości CO2 elektrownia Emile-Huchet, jedna z ostatnich elektrowni węglowych we Francji, miała zostać definitywnie zamknięta pod koniec marca. Rząd zmienił decyzję i zdecydował o jej ponownym otwarciu w celu zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej kraju w czasie wojny na Ukrainie i niedoborów energii jądrowej produkowanej przez koncern EDF.

Ponowne otwarcie elektrowni jest sprzeczne z zobowiązaniami prezydenta Emmanuela Macrona, który obiecał w czasie kampanii wyborczej zamknięcie wszystkich siłowni węglowych we Francji.

Elektrownia będzie potrzebowała ponad 500 tys. ton węgla, co pozwoli przy pełnej mocy wytworzyć do 600 megawatogodzin energii i zasilić jedną trzecią gospodarstw domowych w regionie Grad East we Francji.

We Francji nadal działa jeszcze jednak elektrownia węglowa – w Cordemais w departamencie Loara Atlantycka. Jest obsługiwana przez EDF.

W poniedziałek siłownie węglowe wytwarzały około 3 proc. energii elektrycznej w kraju, w porównaniu do prawie 60 proc. energii jądrowej i od 5 do 10 proc. energii wiatrowej.

Firma GazelEnergie, która obsługuje elektrownię w Saint-Avold, aby uruchomić zakład, musiała ponownie zatrudnić pracowników, którzy przeszli na emeryturę lub odeszli z pracy na specjalnych warunkach i z dużymi odprawami.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl