fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Wojsko niezmiennie włącza się w walkę z koronawirusem

Wojsko od samego początku wspiera walkę z koronawirusem. To odbywa się nie od dzisiaj, bo my już na przełomie stycznia i lutego zajęliśmy się całą logistyką sprowadzenia polskich obywateli z Wuhan, przeprowadziliśmy całą procedurę logistyczną, oddaliśmy szpital wojskowy we Wrocławiu na kwarantannę – powiedział w poniedziałkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wojsko Polskie włączyło się do walki z koronawirusem. Podobnie jak w innych sytuacjach kryzysowych, Polacy mogą liczyć na żołnierzy. Na czym dzisiaj polega ich pomoc?

– Wojsko od samego początku wspiera walkę z koronawirusem. To odbywa się nie od dzisiaj, bo my już na przełomie stycznia i lutego zajęliśmy się całą logistyką sprowadzenia polskich obywateli z Wuhan, przeprowadziliśmy całą procedurę logistyczną, oddaliśmy szpital wojskowy we Wrocławiu na kwarantannę – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.

To jeszcze w czasie, gdy wirus nie dotyczył Polski. A co potem?

– Działania są już zupełnie inne. Pomoc jest wieloaspektowa. Począwszy od tej, o której tak głośno w ostatnich dniach, czyli wsparcie Straży Granicznej w zabezpieczeniu polskich granic, w czym uczestniczą m.in. żołnierze WOT. Odbyło się to w ciągu kilku godzin. Wielkie podziękowania także dla wojsk inżynieryjnych – wskazał gość „Aktualności dnia”.

To jednak nie wszystko – akcentował polityk.

– Żołnierze są też obecni bliżej. W wielu miejscach na wniosek wojewodów są uruchomione wojskowe zgrupowania zadaniowe, gdzie ta pomoc również jest świadczona. Takich miejsc mamy w tej chwili 19. Żołnierze WOT wspierają również służby lotniskowe, a także punkty, które były organizowane na trasach przygranicznych, między innymi punkty sanitarne – podkreślił wiceminister obrony narodowej.

Poza tymi działaniami, wojsko zarządza szeregiem szpitali, które są podporą działań rządu w czasie pandemii.

– Tych szpitali jest 14. Jeden z tych szpitali jest przekształcony w tzw. szpital jednoimienny, który będzie funkcjonował wyłącznie na potrzeby chorych na koronawirus z województwa pomorskiego – wskazał Wojciech Skurkiewicz.

Całą rozmowę z wiceministrem Wojciechem Skurkiewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

raiodmaryja.pl

drukuj