Apel obrońców życia ws. ustawy o in vitro

Obrońcy życia  apelują do posłów o odrzucenie rządowego projektu ustawy o tzw.  „leczeniu niepłodności”. Podkreślają, że  w rzeczywistości legalizuje on procedurę in vitro bez ograniczeń.

W stanowisku przygotowanym przed planowanym w tym tygodniu głosowaniem, obrońcy życia stwierdzają też, że rządowy projekt jest sprzeczny z interesem społecznym. Podkreślają, że realizuje on postulaty wyłącznie klinik sztucznego zapłodnienia.

Dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony  Życia, mówi, że rządowy projekt ustawy, oprócz nazwy, z leczeniem niepłodności ma nic wspólnego.

– Tak naprawdę jest to projekt ustawy, który legalizuje in vitro w Polsce i to w sposób bardzo liberalny, tzn. udostępnia tę metodę w zasadzie wszystkim, którzy by chcieli z niej skorzystać. Zwracam w tym wszystkim uwagę, dlaczego w ogóle jesteśmy przeciwko tej procedurze: jest nieetyczna, godzi w godność człowieka – dziecka poczętego, a także rodziców. Mrożenie to też nic innego, jak śmierć „na raty”. Podkreślamy, że jest jej przeciwne wiele środowisk, i to nie tylko kościelnych – bo oczywiście Episkopat też bardzo jednoznacznie wielokrotnie się wypowiadał przeciwko metodzie in vitro – ale także inne środowiska, np. prawnicze, krytykują tę ustawę też z innych względów. Tu np. chcielibyśmy podnieść mało znaną opinię Sądu Najwyższego, który też bardzo krytycznie się wypowiedział o tym projekcie –  zwraca uwagę dr Paweł Wosicki.

Głosowanie nad rządowym projektem ustawy ma się odbyć w najbliższy czwartek. Rządząca Platforma Obywatelska chce zakończyć procedowanie jak najszybciej, tak by ustawę mógł podpisać urzędujący do 6 sierpnia prezydent Bronisław Komorowski.

Projekt umożliwia skorzystanie z procedury in vitro małżeństwom, ale także osobom pozostającym w konkubinacie. Ponadto zakłada eugeniczną selekcję ludzkich embrionów i umożliwia poczęcie na szkle komórek rozrodczych  po śmierci „dawcy”.

RIRM

drukuj