fot. PAP/Maciej Kulczyński

Rząd przeznaczył 5 mld zł na poprawę jakości powietrza

Rządowe wsparcie na poprawę jakości powietrza już teraz jest wyższe niż to zapowiadane przez Rafała Trzaskowskiego – wskazuje resort klimatu. W sumie na ten cel przeznaczono ponad 5 mld zł.

W czasie wizyty w Pabianicach kandydat KO wskazał, że każda rodzina, która będzie chciała zadbać o poprawę jakości powietrza, powinna otrzymać 10 tysięcy złotych np. na wymianę pieca czy termomodernizację. Jak powiedział, kwota ta została wyliczona w oparciu o pieniądze, które już dzisiaj obiecuje rząd i które już dzisiaj oferuje UE.

Tymczasem rząd Zjednoczonej Prawicy odpowiada: już teraz w ramach programu „Czyste Powietrze” możliwe wsparcie jest dwukrotnie większe, a po planowanych zmianach legislacyjnych będzie wyższe nawet trzykrotnie. Pełną informację na ten temat ministerstwo Michała Kurtyki miało przekazać do ratusza w piątek. Widać, że Rafał Trzaskowski nie ma świadomości tego, jakie programy już są realizowane – mówi Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Ja tylko przytoczę przykład ulgi termomodernizacyjnej, która wynosi do 53 tys. zł. To są zupełnie inne pieniądze, które proponuje kandydat Rafał Trzaskowski. To są realne pieniądze, które Polacy realizując inwestycje termomodernizacyjne czy odnawiane źródła energii mogą odliczyć od podatku – dodaje Paweł Sałek.

Dotychczas w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono już ponad 142 tys. wniosków i podjęto niemal 111 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na kwotę blisko 2,2 mld zł. Z kolei dzięki uldze termomodernizacyjnej Polacy zaoszczędzili ponad 3 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj