fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o usługach płatniczych

Wprowadzenie prostego w obsłudze podstawowego rachunku płatniczego – to jedna z kwestii, którą omówi Rada Ministrów na rozpoczynającym się posiedzeniu.

Rozwiązanie jest skierowane do osób, które do tej pory nie korzystały z rachunku w banku lub w SKOK. Jego głównym celem jest zmniejszenie wykluczenia finansowego przede wszystkim osób starszych.

Przepisy zapewnią konsumentom dostęp do podstawowego rachunku płatniczego oraz do niektórych powiązanych z nim usług – proponuje się m. in. wprowadzenie miesięcznego limitu 10 bezpłatnych transakcji realizowanych za pomocą polecenia przelewu.

Wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego to wypełnienie dyrektywy unijnej z 2014 roku.

Poseł Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, ocenia, że nowe prawo nie zmieni dotychczasowych przyzwyczajeń finansowych starszych osób.

– Starsi ludzie w Polsce są tradycyjnie przywiązani do gotówki, do emerytury, czy renty, którą przynosi listonosz. Cenią sobie tę relację osobistą. Wolą mieć po prostu w kieszeni konkretny pieniądz, czyli gotówkę. Wydaje się, że uszczęśliwianie tych ludzi na siłę takim rachunkiem bankowym raczej służy systemowi bankowemu, niż ich potrzebom. W Polsce blisko 40 proc. ludzi nie ma żadnych oszczędności, a więc nie do końca potrzebna jest im ta relacja bankowa, skoro raczej są to osoby biedne. Te emerytury, renty w Polsce są na skandalicznie niskim poziomie i dla tych osób nie jest to dramatem, że te ich 800 zł czy 900 zł trafia do nich nie przez rachunek bankowy, tylko w postaci przekazu pocztowego – podkreśla poseł Janusz Szewczak.

Ponadto na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się m. in. utworzeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego oraz projektem o dostępie do zasobów genetycznych.

RIRM

drukuj