fot. pl.wikipedia.org

Kopalnie straciły średnio prawie 7 zł na każdej tonie węgla w 2016 r.

W ubiegłym roku kopalnie straciły średnio prawie 7 zł na każdej tonie węgla. To prawie czterokrotnie mniej niż rok wcześniej, wtedy do każdej tony trzeba było dopłacać średnio 26,81 zł.

Raport dot. wyników górnictwa węgla kamiennego w 2016 r. przedstawiła Agencja Rozwoju Przemysłu.

Dane potwierdzają pozytywne efekty restrukturyzacji, jednak w minionym roku sprzedaż węgla od 2013 przynosi straty.

Sytuacja w górnictwie nieco się poprawia mają na to także wpływ działania obecnego rządu – ocenił Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Nie trudno powiedzieć, jak wygląda ta poprawa w związku z pracami, które są toczone, czyli tym procesem restrukturyzacyjnym a tym, co dzieje się na rynkach węglowych Europy i świata. Bo to też ma na to wpływ. Ta sytuacja byłaby o wiele lepsza – moim zdaniem – gdyby nie polityka klimatyczna UE, gdyby Polska bardziej się przeciwstawiła tym drastycznym działaniom dotyczącym węgla; to też byłaby inna sytuacja. Niewątpliwie te działania, które robi obecny rząd poprawiają kondycję w górnictwie (…). To są bardzo złożone problemy – zaznacza Kazimierz Grajcarek.

Budżetowe dotacje dla górnictwa w 2016 r. wyniosła ponad 1 mld 152 mln zł. Z tych pieniędzy finansowano m.in. restrukturyzację zatrudnienia, naprawę szkód górniczych czy różne roszczenia pracownicze.

Do Polski napłynęło niespełna 8 mln 300 tys. ton węgla z zagranicy, najwięcej z Rosji. Za granicę wysłano niecałe 9 mln ton polskiego węgla.

W ostatnim dniu ub. r. w górnictwie węgla kamiennego pracowało ponad 84,5 tys. osób.  Z przewidzianych tzw. ustawą górniczą osłon socjalnych – odpraw pieniężnych i urlopów górniczych – skorzystało w 2016 r. prawie 6 tys. pracowników kopalń.

RIRM

drukuj