Producenci wędlin piszą list do ministra rolnictwa

Komitet Obrony Produktów Tradycyjnie Wędzonych wysyła list do ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, w którym wyraża sprzeciw w kwestii wprowadzenia dyrektywy unijnej, określającej zawartości benzo-pirenu w wędlinach.

Producenci tradycyjnych wędlin zarzucają szefowi resortu rolnictwa brak kompetencji i apelują o działanie. Sygnatariusze listu zarzucili Kalembie, że nie rozumie procesu wędzenia. Ich zdaniem, wejście w życie unijnej dyrektywy jest zagrożeniem dla rodzinnych zakładów mięsnych.

O interwencję ministerstwa apeluje też były wiceminister rolnictwa poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Oczekuję zdecydowanych i skutecznych działań ze strony polskiego rządu, a przede wszystkim ze strony ministra Kalemby, który jeździ po Polsce i opowiada o tym, jak dba o polskie rolnictwo. Opowiada również o ogromnych sukcesach, jakie rząd PO – PSL w zakresie walki o rolnictwo uzyskuje. Jednak kwestii dotyczącej wędlin rozwiązać nie potrafi. Do roboty, Panie Ministrze! – zaznaczył poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Tymczasem ósmy dzień trwają protesty zachodniopomorskich rolników. Domagają się oni spotkania z dyrektorem Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie. Chodzi o wyprzedaż polskiej ziemi, a także o dostępność do naturalnych polskich produktów. Manifestacja wpisuje się jednak w szerszy kontekst. Rolnicy protestują przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi tzw. słupom. O godzinie 12:00 na wałach Chrobrego rolnicy rozpoczęli happening.

Jak się okazuje restrykcje dotyczące sprzedaży naturalnych produktów to efekt nie tyle UE, co pracy polskich urzędników, kierowanych przez rząd Donalda Tuska.

 – Tylko u nas wszystko tak dziwnie wygląda i mamy pretensje do naszego rządu, do naszych parlamentarzystów, że nie pochylają się nad tymi przepisami i nie umożliwiają rolnikom tego, aby mogli mieć jasno wyklarowane warunki do spełnienia. Oczywiście to nie mogą być warunki, jakie spełniają wielkie zakłady przemysłu spożywczego – podkreśliła Edyta Jaroszewska-Nowak z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl