fot. sxc.hu

Rząd zapowiada aktywizację społeczną seniorów

Polski rząd zapowiada, że na aktywizację społeczną seniorów przeznaczy blisko 280 mln zł. Sam premier Donald Tusk, dziś w otoczeniu kamer, spotkał się w Częstochowie z seniorami. Szef rządu mówił, że czasem osobom powyżej 60. roku życia potrzeba niewielkiej pomocy, by pobudzić ich gotowość do aktywnego życia.

Z danych Eurostatu, unijnego biura statystycznego wynika, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25 proc. ludności Polski.

Jak napisał jeden z dzienników, co rok rząd chce przeznaczyć 40 mln zł, m.in. na inicjatywy włączające osoby starsze w aktywność: zawodową, kulturalną czy organizację zajęć edukacyjnych. Ponadto, przez najbliższe siedem lat rząd ma nakłaniać młodych ludzi, aby nauczyli się planować, co będą robić na emeryturze.

Poseł Wiesław Janczyk, członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreśla, że te zapowiedzi są jedynie odwróceniem uwagi od podniesienia wieku emerytalnego.

To typowo wizerunkowy zabieg, który nie będzie miał większego wpływu na to, co będzie się działo z ludźmi w podeszłym wieku; będą po prostu częściej bez świadczeń, czekając na jakiekolwiek świadczenia emerytalne, które wypracowali przez lata ciężkiej pracy, a które rząd im brutalnie odebrał – zwrócił uwagę poseł Wiesław Janczyk.

Poseł zwraca też uwagę na problem, jaki może pojawić się w momencie, kiedy rząd będzie chciał wykorzystać potencjał i wiedzę osób 50 +.

 – Właściwie został wyprzedany majątek i polskie firmy przemysłowe, jakie zostały wypracowane przez pokolenia Polaków. To wszystko zostało sprzedane. Mam na myśli dokumentacje technologiczne, prawa itp. Samo doświadczenie na stanowisku pracy w charakterze robotnika nie wystarczy do tego, abyśmy mogli budować gospodarkę i śmiało patrzeć w przyszłość, abyśmy mogli rywalizować z innymi nacjami w Europie o wysokość zarobków, o średnie płace. To są zadania, które muszą być podejmowane z zamysłem – powiedział poseł Wiesław Janczyk.

RIRM

drukuj