Prezes Kaczyński: Lasy Państwowe to kwestia polskiej wolności

Lasy Państwowe to kwestia polskiej wolności – powiedział były premier Jarosław Kaczyński, który uczestniczy w debacie pt.: “Pozycja i przyszłość Polskich Lasów Państwowych w jednoczącej się Europie w świetle rządowych propozycji zmian ustawy o lasach”. W spotkaniu udział biorą praktycy, naukowcy oraz politycy.

Prezes PiS stwierdził, że dziś każdy Polak, jeżeli sobie tylko tego życzy, może pójść do lasu. I to jest pewnego rodzaju wolność, która w wielu państwach europejskich nie istnieje bądź jest ograniczona – akcentował.

Jarosław Kaczyński podkreślał, że  Lasy Państwowe bywały w różnej kondycji. W pewnym momencie pojawiło się jednak zjawisko, jakie łączy się z systemem, który powstał po roku ‘89. To jest system – jak mówił Jarosław Kaczyński – który można określić jako wilczy głód własności i środków publicznych. Prezes PiS mówił o nieograniczonym przejmowaniu własności wspólnej.

Ponadto dodał, że dziś pozostało niewiele takich zespołów majątkowych; Lasy Państwowe są obecnie największym.

– Ten fatalny projekt ustawy jest próbą podtrzymywania tej chorej sytuacji; próbą sięgnięcia po Lasy Państwowe i w wymiarze najdalej idącym jako przedmiot bardzo prawdopodobnej, chaotycznej i przebiegającej bez żadnych reguł prywatyzacji. Z drugiej strony chodzi o doraźne zdobycie pieniędzy na to, żeby ów fatalny system podtrzymywać – zwrócił uwagę prezes Jarosław Kaczyński.

Politycy PiS chcą rozpisania ogólnokrajowego referendum w obronie polskich lasów i ziemi.

Rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem referendalnym. Przeciwko przekazaniu do budżetu państwa 2 proc. od przychodów lasów mówią stanowcze „nie” także sami leśnicy. Na czwartek planowana jest manifestacja przed gmachem Sejmu. Jarosław Kaczyński podczas debaty zachęcał do zaangażowania się w akcję. Jak powiedział to kwestia kształtu naszej Ojczyzny.

– Wszelkiego rodzaju akcje zmierzające do tego, aby obronić Lasy Państwowe mają bardzo głęboki sens. Mają sens, który dalece wykracza poza ogromnie ważną sprawę samych lasów. To kwestia kształtu naszej Rzeczypospolitej, naszej Ojczyzny. To kwestia naszych szans rozwojowych. To jest to wszystko, co będzie określało naszą przyszłość, która ciągle może być dobrą przyszłością, ale jednocześnie przyszłość nad którą wiszą w tej chwili bardzo ciemne chmury – dodaje prezes Jarosław Kaczyński.

RIRM

drukuj