Niemieckie firmy liczą na ożywienie handlu z Rosją

Niemal dwie trzecie niemieckich firm obecnych na rynku rosyjskim liczy mimo nadal obowiązujących sankcji ekonomicznych na wzrost obrotów handlowych z Rosją w 2017 roku – podały w piątek Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki i Niemiecko-Rosyjska Izba Handlu.

63 proc. firm oczekuje pozytywnego rozwoju relacji gospodarczych z Rosją – zwiększenia zarówno obrotów handlowymi jak i inwestycji. Rok temu nadzieję na poprawę relacji wyrażało jedynie 2 proc. przedsiębiorstw.

40 proc. niemieckich firm deklaruje gotowość zatrudnienia nowych pracowników w Rosji. Jedna trzecia zamierza inwestować w Rosji w ciągu najbliższego roku. W 2016 roku inwestycje niemieckie w Rosji wyniosły prawie 2 mld euro.

Na początku tego tygodnia o budowie swojej pierwszej fabryki w Rosji poinformował niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler, który ma zainwestować 250 mln euro. Pierwsze SUV-y i samochody klasy E zjadą z taśmy produkcyjnej w 2019 roku.

W ankiecie uczestniczyło 190 niemieckich firm zatrudniających na rynku rosyjskim 122 tys. pracowników. Ich obroty handlowe sięgają 29 mld euro.

Niemiecki eksport do Rosji spadł od 2013 roku niemal o połowę. Niemiecki biznes oczekuje w 2017 roku powstrzymania negatywnych tendencji i wzrostu eksportu o 5 proc. W 2016 roku eksport niemiecki do Rosji zmniejszył się o 0,3 proc. w porównaniu z rokiem 2015.

Na zniesienie sankcji wobec Rosji w tym roku liczy 29 proc. uczestniczących w ankiecie biznesmenów. Komisja Wschodnia opowiada się za stopniowym znoszeniem przez UE restrykcji wraz z postępami w realizacji porozumień mińskich dotyczących konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Kanclerz Angela Merkel stoi jednak na stanowisku, że sankcje mogą być zniesione dopiero po spełnieniu wszystkich punktów tych porozumień.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl