fot. flickr.com

Rosja: dwa bataliony artylerii na południu kraju

Rosja zapowiada utworzenie dwóch batalionów artylerii samobieżnej na południu kraju. Dywizjony mają powstać w Południowym Okręgu Wojskowym do końca tego roku.

Pierwszy będzie wyposażony w moździerze samobieżne 2S4-Tulipan. Drugie to działa samobieżne 2S7M-Małka – poinformowały służby prasowe okręgu.

Z kolei w lipcu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że wojska okręgu otrzymały nowe samoloty bojowe oraz systemy rakietowe. Według Szojgu, w rezultacie o półtorakrotnie wzrosła skuteczność systemu obrony przeciwlotniczej na strategicznym kierunku południowo-zachodnim.

Działania Rosji są odpowiedzią na wzmocnienie obecności NATO w krajach bałtyckich i w Polsce – powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz.

To jest reakcja na działania Sojuszu na wschodniej flance NATO i decyzje, które zostały podjęte podczas warszawskiego Szczytu NATO. Nie mniej jednak Rosja już bardzo mocno zaznacza swoją obecność szczególnie w zachodnich okręgach Federacji Rosyjskiej, jak również w Obwodzie Kaliningradzkim. Obwód Kaliningradzki jest najbardziej zmilitaryzowaną  częścią Europy. Nie dziwi więc podejście Putina do spraw bezpieczeństwa europejskiego. Putin chce ją zbroić, aby prężyć muskuły przed państwami należącymi do Sojuszu NATO. Takie działania do niczego dobrego nie prowadzą – ocenił Wojciech Skurkiewicz.

Podczas warszawskiego Szczytu NATO sojusznicy zdecydowali o wzmocnieniu obecności wojskowej na wschodniej flance Sojuszu. Podjęto decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych. Mają one liczyć po około 1000 żołnierzy.

Każdy z batalionów będzie miał tzw. państwo ramowe odpowiedzialne za dowodzenie całością. W przypadku Polski będą to Stany Zjednoczone.

RIRM

drukuj