Sejm: głosowania nad projektami dotyczącymi tzw. aborcji
Posłowie w bloku głosowań zdecydują dziś, co dalej z dwoma obywatelskimi projektami zmian w przepisach dotyczących tzw. aborcji.
Pierwszy projekt wprowadza całkowity zakaz zabijania nienarodzonych dzieci. Przewiduje także kary dla kobiet, które dokonały aborcji. Ten zapis budzi sprzeciw części środowisk prolife. Drugi projekt – feministyczny – przygotowany przez komitet „Ratujmy Kobiety”, liberalizuje obecne przepisy. Dopuszcza zabicie dziecka do 12. tygodnia życia w łonie matki.
PSL chce odrzucenia projektu liberalizującego, a Nowoczesna zaostrzającego przepisy aborcyjne.
Klub PiS opowiedział się za skierowaniem obu projektów obywatelskich dotyczących aborcji do dalszych prac w komisji sprawiedliwości. Poseł Tomasz Latos zaznaczył jednocześnie, że PiS nie wspiera projektu komitetu „Ratujmy Kobiety”.
Nie można mówić o prawie do aborcji, bo to prawo do barbarzyństwa – podkreślił w Sejmie poseł PiS Konrad Głębocki.
– Do tego, żeby zabijać własne dzieci. Apeluje do wszystkich, którzy dzisiaj mają za nic poczęte dziecko, obyście je kiedyś uznali za bezcenny dar. Państwo jest nowoczesne wtedy, kiedy chroni każdego swojego obywatela, kiedy chroni życie od poczęcia. Natomiast państwo jest zacofane wtedy, kiedy gardzi życiem – wskazał Konrad Głębocki.
Natomiast w sejmowej Komisji do Spraw Petycji jest już projekt przygotowany przez ekspertów Polskiej Federacji Ruchu Obrony Życia.
Projekt wprowadza pełną, bez wyjątków, ochronę życia każdego poczętego dziecka, nie zawiera żadnych sankcji karnych dla kobiet. Projekt ma wpisany zakaz stosowania, produkowania, handlowania, reklamowania środków wczesnoporonnych i tabletek.
RIRM