fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki przedstawił nowych ministrów w rządzie Zjednoczonej Prawicy

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowych ministrów w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Oficjalne ich powołanie planowane jest w przyszłym tygodniu. Do rządu w randzie wicepremiera wejdą prezes PiS-u Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Liderowi Porozumienia przypadnie także resort rozwoju, pracy i technologii.

Nowym ministrem rolnictwa i leśnictwa zostanie Grzegorz Puda, dotychczasowy wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Resortem edukacji i nauki pokieruje poseł PiS-u Przemysław Czarnek. Do rządu jako członek Rady Ministrów wejdzie Michał Cieślak.

W KPRM znajdzie się również miejsce dla ministra bez teki, którego w najbliższym czasie wyznaczy Solidarna Polska.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej powiedział, że rekonstrukcja rządu ma charakter w mniejszym stopniu personalny, a w większym strukturalny. Dodał, że zmiana ma służyć m.in. lepszemu podejmowaniu decyzji.

– Jestem przekonany, że one przyczynią się do szybszego wyjścia z kryzysu oraz lepszego poradzenia sobie z nim od naszych partnerów w Europie Południowej czy Zachodniej, bo to jest miara, którą na pewno każdy będzie się posługiwał i nas w ten sposób rozliczał w najbliższych 12-24 miesiącach. Także budowa państwa dobrobytu, to, co obiecaliśmy Polakom, czyli Polskę jako państwo dobrobytu. To jest sedno naszego programu, jednocześnie opierające się o wartości polskie i europejskie – wskazał Mateusz Morawiecki.

Premier podziękował ministrom, którzy odchodzą z rządu. Zaznaczył, że niektórzy z nich znajdą ponownie swoją rolę w ramach zrekonstruowanego rządu.

Liczba ministerstw w nowej strukturze zmniejszy się z obecnych 20 do 14. Zlikwidowane zostaną m.in. resort cyfryzacji, gospodarki morskiej, nauki, funduszy i środowiska.

Szczegółowe propozycje zmian w składzie Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki omówił dziś z prezydentem Andrzejem Dudą.

RIRM

drukuj