fot. PAP/EPA

Włochy: M. Pompeo przestrzega Rzym przed ekonomicznymi wpływami Chin

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przestrzegł w środę władze Włoch, że Chiny próbują wykorzystać swą obecność biznesową dla „celów strategicznych”. „Nie są tu dla szczerego partnerstwa” – mówił na konferencji prasowej. Włochy obiecały czujność ws. technologii 5G.

Podczas wizyty w Rzymie Pompeo po raz kolejny dał wyraz zaniepokojeniu amerykańskiej administracji chińskimi planami rozszerzenia wpływów gospodarczych we Włoszech, m.in. poprzez wielki plan infrastrukturalny Pekinu pod nazwą Inicjatywa Pasa i Szlaku. Italia była pierwszym krajem zachodnim, który do niego przystąpił.

Na konferencji prasowej w Wiecznym Mieście po spotkaniu z szefem MSZ Luigim Di Maio sekretarz stanu poinformował: „Minister i ja długo rozmawialiśmy o zaniepokojeniu Stanów Zjednoczonych tym, że chińska partia komunistyczna próbuje wykorzystać swoją ekonomiczną obecność we Włoszech dla własnych celów strategicznych”.

„Stany Zjednoczone wzywają też włoski rząd, aby uważnie rozważył, jakie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i prywatności obywateli niosą firmy technologiczne związane z chińską partią komunistyczną” – dodał Mike Pompeo.

Poinformował też, że podczas wcześniejszej rozmowy z premierem Włoch Giuseppem Conte poprosił go o „uwagę w kwestii bezpieczeństwa obywateli” w związku z technologią 5G.

W reakcji na wypowiedź odnoszącą się do tej technologii Luigi Di Maio mówił dziennikarzom: „W sprawie 5G powiedziałem sekretarzowi Pompeo, że jesteśmy świadomi obaw USA i w pełni zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka stoi przed każdym krajem w kwestii bezpieczeństwa”.

Szef włoskiego MSZ zapewnił, że bezpieczeństwo sieci 5G jest priorytetem dla władz.

„Opowiadamy się za wspólnymi europejskimi regułami” – dodał.

„Przekaz jest jasny: Włochy są mocno powiązane z USA i UE, z którymi łączą je wspólne wartości NATO oraz demokracji. Dla Włoch są to sojusznicy, rozmówcy i partnerzy gospodarczy” – oświadczył Di Maio.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl