fot. PAP/EPA

Były premier i były minister zdrowia Włoch objęci śledztwem w sprawie COVID-19

Były premier Włoch, Giuseppe Conte, i minister zdrowia w jego rządzie, Roberto Speranza, zostali objęci śledztwem w sprawie działań podjętych na początku pandemii koronawirusa w 2020 roku – poinformowała prokuratura z Bergamo. Dochodzenie prowadzone jest na wniosek grupy rodzin osób zmarłych wtedy głównie w domach opieki. To pierwsze w kraju śledztwo dotyczące pandemii.

Po zamknięciu postępowania śledztwem objęto łącznie 17 osób, w tym gubernatora regionu Lombardia, Attilio Fontanę; szefa krajowego Instytutu Służby Zdrowia, Silvio Brusaferro; prezesa Rady Służby Zdrowia, Franco Locatellego; ówczesnego szefa Obrony Cywilnej, Angelo Borrellego. Wszyscy oni byli na pierwszej linii frontu walki z COVID-19, zaangażowani w podejmowanie decyzji i informowanie o przebiegu kryzysu.

Śledztwo dotyczy prowincji Bergamo, najbardziej dotkniętej we Włoszech przez skutki pandemii w jej pierwszych miesiącach.

Wszystkim postawiono zarzuty przyczynienia się do rozwoju epidemii, nieumyślnego spowodowania śmierci wielu osób, niewywiązania się z obowiązków wynikających z pełnionej funkcji.

Były premier Giuseppe Conte, obecnie lider opozycyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd, na wiadomość o śledztwie zadeklarował „najwyższą gotowość” i zamiar współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Dodał:

„Jestem spokojny w obliczu kraju i obywateli włoskich, ponieważ działałem z maksymalnym zaangażowaniem i w poczuciu odpowiedzialności w jednych z najcięższych momentów naszej Republiki” – zaznaczył Giuseppe Conte.

Były minister zdrowia, Roberto Speranza, stwierdził zaś w oświadczeniu, że „z dyscypliną i honorem” zawsze służył w interesie kraju.

W komunikacie prokuratury wyjaśniono, że postępowanie dotyczy odpowiedzialności poszczególnych osób w okresie od początku stycznia 2020 roku, gdy pojawiły się informacje o wykryciu nowego wirusa. Chodzi przede wszystkim o zarzuty poważnych zaniedbań w ocenie ryzyka epidemii oraz zarządzania kryzysem w sytuacji, gdy od 2006 roku nie aktualizowano we Włoszech planu działań na wypadek pandemii.

„Od dzisiaj pisze się na nowo historię masakry w Bergamo i całej Lombardii, historię naszych rodzin, odpowiedzialności tych, którzy spowodowali utratę naszych bliskich” – oświadczyło stowarzyszenie krewnych ofiar.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl