fot. twitter.com

KE po raz kolejny uderza w Polskę

Komisja Europejska po raz kolejny uderza w Polskę. W raporcie jaki przedstawiła, krytykuje reformę sądownictwa. Dokument odnosi się do wszystkich państw Wspólnoty, ale najwięcej uwag dotyczy naszego kraju.

Czytamy w nim, że różne aspekty reformy wymiaru sprawiedliwości budzą poważne obawy szczególnie w kwestii niezawisłości sądów.

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski podkreślił, że ocena nie jest nowa i wskazane zarzuty powtarzają się od dłuższego czasu. Polityk stwierdził, że raport wpisuje się niemiecką propozycję mechanizmu warunkowości.

– Pojawiają się próby powiązania praworządności z funduszami. Przed paroma dniami prezydencja niemiecka prezentowała swoje stanowisko w tej kwestii. W związku z tym dzisiejszy komunikat trzeba czytać w tym kontekście, że gdyby taki mechanizm powstał, to wówczas moglibyśmy się obawiać, że zostanie użyty przeciwko Polsce w związku z taką a nie inną oceną Komisji dot. naszego systemu prawnego, praworządności i naszych reform – powiedział Zdzisław Krasnodębski.

Do ogólnego sprawozdania Komisja Europejska dołączyła aneks odnoszący się do wszystkich państw członkowskich. Ten dotyczący Polski liczy 25 stron.

RIRM

drukuj