fot. pixabay.com

USA zaniepokojone „prowokacyjną aktywnością wojskową” Chin w rejonie Tajwanu

Stany Zjednoczone są zaniepokojone aktywnością wojskową Chin w rejonie Tajwanu, którą uważają za „prowokacyjną” i „destabilizującą” – oświadczył w poniedziałek Biały Dom, komentując skierowanie w rejon Tajwanu 71 chińskich samolotów i siedmiu okrętów.

W oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA cytowanym przez agencję Reutera podkreślono, że Stany Zjednoczone będą nadal „pomagać Tajwanowi w utrzymaniu wystarczających zdolności do samoobrony”, zgodnie z istniejącymi od dawna zobowiązaniami dwustronnymi.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało wcześniej, że w ciągu 24 godzin, do godziny 6.00 w poniedziałek (czasu lokalnego), Chiny skierowały w rejon Tajwanu 71 samolotów bojowych i dronów i siedem okrętów wojennych. Pekin poinformował z kolei, że armia chińska przeprowadziła w niedzielę w przestrzeni powietrznej i na morzu wokół Tajwanu „ćwiczenia uderzeniowe”, uzasadniając je „prowokacjami” władz z Tajpej oraz Waszyngtonu.

Władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Władze w Tajpej określają natomiast wyspę jako niezależny kraj i zapowiadają obronę wolności i demokracji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl