Pokamedulski klasztor w Wigrach zostanie odnowiony

Na ten cel z regionalnego programu operacyjnego zostanie przekazane prawie 10 mln zł. Z unijnych środków odnowione zostaną także kaplica w Studzienicznej oraz muzeum w Suwałkach.

Klasztor Kamedułów w Wigrach to wyjątkowy obiekt położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Co roku odwiedzają go tłumy turystów. Jednak dwie wojny światowe, a później przejęcie obiektu przez władze państwowe, sprawiły, że klasztory wymaga remontu – mówi ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur.

Po wielu latach starań udało się uzyskać dotację ze środków unijnych. Dotacja w wysokości ponad 9 mln 500 tys. zł pomoże sfinansować remont. Jego całkowity koszt szacuje się na 13 mln zł. Brakująca kwota będzie pochodzić ze środków własnych klasztoru, wpłat od darczyńców oraz diecezji – wskazuje prezes fundacji Wigry PRO ks. Jacek Nogowski.

Pozyskaliśmy środki, które przede wszystkim zostaną przekazane na remont dwóch budynków: Domu Królewskiego i Kaplicy Kanclerskiej, w której znajdują się apartamenty papieskie – wyjaśnia ks. Jacek Nogowski.   

Lokalne władze nie mają wątpliwości, że unijne środki trafiły w odpowiednie miejsce – mówi członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk i dodaje, że nie ma w tej części województwa piękniejszych i cenniejszych zabytków.

Unijne środki trafią także do Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz do parafii rzymskokatolickiej w Studzienicznej koło Augustowa, gdzie zostanie odnowiona zabytkowa kaplica.

Prace remontowe w klasztorze ruszą już za kilka tygodni.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl