Ambasador USA: Przez Nord Stream 2 Ukraina może stracić do 3 proc. PKB

Do 3 proc. PKB może stracić Ukraina na uruchomieniu przez Rosję gazociągu Nord Stream 2 – oświadczyła we wtorek amerykańska ambasador na Ukrainie Marie Yovanovitch, występując na konferencji „Oil&Gas” w Kijowie.

Nord Stream obniży transport gazu przez Ukrainę. Może to doprowadzić do strat w wysokości do 3 proc. PKB kraju” – powiedziała ambasador USA. Według jej ocen oznacza to, że do budżetu ukraińskiego może nie trafić ok. 2,7 mld dolarów rocznie.

Rurociąg Nord Stream 2 ma zostać położony na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 r. gazociągu Nord Stream, i prowadzić z Rosji do Niemiec. Jego budowa ma ruszyć w 2018, a zakończyć się w 2019 r.

Po oddaniu gazociągu do użytku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl