Leszek Balcerowicz wskazał główne kierunki reform na Ukrainie

Prof. Leszek Balcerowicz jeden z doradców prezydenta Ukrainy przedstawił główne kierunki reform w tym kraju. Wśród nich znalazło się m.in. wzmocnienie systemu finansowego, wzrost gospodarczy, walka z korupcją oraz decentralizacja.

Współprzewodniczący zespołu doradców prezydenta Petra Poroszenki zaznaczył, że w celu rozwoju gospodarczego Ukraina powinna przede wszystkim wyeliminować monopole i przywileje oligarchów.

Balcerowicz ocenił, że bardzo trudna sytuacja gospodarcza, w jakiej Ukraina była jeszcze dwa lata temu, stopniowo ulega poprawie.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju wskazał na obawy, że reformy mogą być przeprowadzane według schematów stosowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.

– Ten schemat polega na bardzo szybkiej i nieliczącej się z kosztami społecznymi prywatyzacji, zwykle prywatyzacji w obce ręce czyli zmniejszania udziału kapitału narodowego w realnej gospodarce w jej nazwijmy to akcjonariacie czy strukturze właścicielskiej. Ten program, sztampa, szablon jaki stosują doradcy Międzynarodowego Funduszu Walutowego polega też na walce z inflacją za pomocą zupełnie radykalnych narzędzi w postaci bardzo wysokich stóp procentowych, znowu bez liczenia się z kosztami ponoszonymi przez osoby zadłużone, mające kredyty i regularnie je spłacające – powiedział dr Marian Szołucha.

Leszek Balcerowicz został doradcą Petra Poroszenki w kwietniu. W grupie doradców znajduje się także Mirosław Czech, były poseł Unii Wolności i członek Związku Ukraińców w Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl