fot. PAP/Piotr Nowak

Premier M. Morawiecki: Polska i Estonia są położone zbyt blisko Rosji, by pozwolić sobie na neutralność

Polska i Estonia leżą zbyt blisko Rosji, by pozwolić sobie na neutralność, dlatego zabiegamy o wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i razem zabiegaliśmy, by jak najszybciej Szwecja przystąpiła do NATO – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premier Estonii, Kają Kallas.

Na konferencji po spotkaniu dziś rano w Warszawie z szefową estońskiego rządu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rozmawiali o kluczowych tematach związanych z Ukrainą, NATO i Unią Europejską. Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że Estonia myśli podobnie jak Polska i podkreślił, że w trudnych czasach szczególnie ważna jest wspólna polityka oraz wsparcie w naszym regionie.

Zdaniem premiera obecne czasy są przełomowe i mogą określić sytuację na najbliższe dekady.

„W trudnych czasach społeczeństwa potrzebują też sprawdzonych przywódców” – powiedział polski szef rządu, zwracając uwagę, że Kaja Kallas wygrała niedawne wybory w Estonii.

„Cieszę się, że możemy kontynuować naszą wspólną opowieść dla naszych partnerów w Europie Zachodniej, ale także wspólne starania związane z tym, co się dzieje w naszym regionie” – mówił.

Premier zwracał też uwagę na wysiłek, jaki Estonia wykonuje w związku z sytuacją wojenną na Ukrainie. Wskazał, że znaczna część zasobów wojskowych i budżetowych tego kraju jest przekazywanych Ukrainie. Wysiłek ten – dodał – jest dostrzegany na całym świecie i doceniany m.in. w Ukrainie i Europie Środkowej.

„Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza walka na Ukrainie to walka Dawida z Goliatem, a Dawid musi mieć nowoczesną broń, by mógł zwyciężyć w tej nierównej walce, która ma tam miejsce” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Przypomniał też, że Polska uczestniczy w inicjatywie dotyczącej odszukiwania dzieci ukraińskich porwanych przez Rosję.

„Prosimy też Estonię o udział w tej inicjatywie” – oznajmił.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział też, że to znamienne, iż narody, które znajdują się najbliższej potężnego sąsiada, znajdują w sobie jednocześnie największą odwagę, aby „we właściwy sposób reagować, tłumaczyć partnerom z Europy Zachodniej”.

Dodał, że znaczna część wtorkowego spotkania została poświęcona na rozmowę o tym, „jak wyjaśnić rzeczywiste wyzwania, ale też stawkę tej wojny naszym partnerom w zachodniej Europie”.

„Jednocześnie przestrzegamy, bo Rosja nie jest państwem demokratycznym i Rosja może pozwolić sobie na prowadzenie tej wojny w dłuższej perspektywie czasowej. Rosja i rosyjska opinia publiczna jest cierpliwa – może przetrzymać różne cykle wyborcze, demokratyczne i to niestety jest wielkie ryzyko, z którym się dzisiaj mierzymy” – ocenił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, Polska i Estonia są położone zbyt blisko Rosji, by pozwolić sobie na neutralność.

„Dlatego zabiegamy razem nie tylko o wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, ale też razem zabiegaliśmy, aby jak najszybciej Szwecja przystąpiła do NATO” – podkreślił.

Mateusz Morawiecki wskazał, że współpraca gospodarcza Polski z Estonią przebiega bardzo dobrze, a wymiana handlowa się zwiększa.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl