fot. pixabay.com

Co z obniżeniem wieku uprawniającego do skorzystania z bezpłatnych leków dla seniorów?

W Katowicach trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Gościem jednej z sesji był minister zdrowia. Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że obniżenie wieku uprawniającego do skorzystania z programu bezpłatnych leków dla seniorów do 70 lat będzie priorytetowym projektem, jeśli znajdzie się na to odpowiednia przestrzeń finansowa.

Europejski Kongres Gospodarczy organizowany jest od 2009 roku. To jedno z największych tego typu spotkań świata polityki, biznesu i nauki w Europie Środkowej. Wydarzenie w tym roku odbywa się po raz piętnasty. Gościem sesji dotyczącej systemu ochrony zdrowia był szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Wśród pytań znalazło się to dotyczące możliwości obniżenia wieku uprawniającego do skorzystania z programu bezpłatnych leków dla seniorów z obecnego poziomu 75 lat do 70 lat.

– Oczywiście, że prowadzimy symulacje różnych scenariuszy obniżenia granicy wieku, od której będą dostępne leki w ramach tego, co mamy teraz dla 75 plus, ale na razie decyzja nie została jeszcze podjęta – wskazał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jak wskazał minister zdrowia, obniżenie poprzeczki o każdy pięcioletni przedział, bo takie scenariusze są realizowane, wiąże się z konkretnym obciążeniem budżetu sięgającym miliardów złotych.

– Jeśli będzie przestrzeń finansowa, to na pewno jest to jeden z priorytetowych projektów – mówił minister zdrowia.

W systemie opieki zdrowotnej duże zobowiązania i gwarancje dotyczą chociażby wzrostu wynagrodzeń medyków.

TV Trwam News

drukuj