fot. PAP/Piotr Polak

Służba zdrowia w czasie pandemii

Spada liczba nowych przypadków koronawirusa. Wciąż jednak dużym problemem jest zapewnienie skutecznej opieki medycznej osobom, które zmagają się z innymi chorobami. Wielu pacjentów z obawy przed zakażeniem rezygnuje z wizyt lekarskich, a nawet zaplanowanych zabiegów, co stanowi zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

We wtorek zarejestrowano 19 tysięcy 152 nowe przypadki koronawirusa. Zmarło 357 osób, w tym 70 tylko z powodu COVID-19. Liczba chorych spada. Zatrzymany został gwałtowny wzrost zakażeń.

Można powiedzieć, że teraz jesteśmy w fazie, gdzie następuje stabilizacja. Możemy powoli się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ostatnich dniach spadła mobilność Polaków. Dłużej przebywamy w domach. Zdecydowana większość obywateli stosuje się do zaleceń, za co podziękował minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

– Żadne decyzje rządu nie zadziałałyby, gdyby nie odpowiedzialna postawa społeczeństwa, gdyby nie samodyscyplina Polaków, którą potrafiliśmy wykazywać się w ostatnich dniach – zaznaczył Michał Dworczyk.

Wszystko wskazuje jednak na to, że obowiązujące obostrzenia będą trwały do 29 listopada. W całej Polsce budowane są szpitale tymczasowe. Na Stadionie Narodowym oddano dwieście nowych łóżek.

– Mamy nadzieję, że te szpitale nigdy nie będą wykorzystane. Zawsze mówiliśmy, że to jest nasza ostatnia – czwarta linia obrony – mówił Michał Dworczyk.

Tradycyjne szpitale muszą pozostać dostępne dla wszystkich pacjentów. Nie tylko tych z koronawirusem  – wskazał prof. Andrzej Horban, główny doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19.

– Nie tylko jedna jednostka chorobowa jest obecnie w zasięgu szpitalnictwa. Oprócz tego, że ludzie mają COVID-19, mają jeszcze parę innych chorób – zwrócił uwagę prof. Andrzej Horban.

Główną przyczyną śmiertelności w Polsce wciąż są choroby związane z układem krążenia. Nie można ich lekceważyć.

– Apelujemy do pacjentów, którzy już mają rozpoznaną chorobę wieńcową, cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze, o niebagatelizowanie objawów związanych z chorobami układu krążenia – podkreślał dr n. med. Piotr Kwiatkowski.

Wielu pacjentów obawia się wizyty w szpitalu i zarażenia koronawirusem. Rezygnuje z zaplanowanych konsultacji i badań lekarskich, a nawet z koniecznych zabiegów i operacji – działań, które powinny być wykonane pomimo pandemii.

– Kierowanie się oczywiście uzasadnionym lękiem przed przyjściem do szpitala z powodu możliwości zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ale mimo wszystko nie rezygnowanie z dalszego leczenia choroby podstawowej, na którą chorowali już wcześniej – zaznaczył dr n. med. Piotr Kwiatkowski.

W szpitalach obowiązują specjalne procedury, które pozwalają na zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

– Wszyscy pacjenci, którzy są przyjmowani planowo do zabiegów czy do hospitalizacji, przechodzą przez test na koronawirusa. Także nie ma możliwości, żeby przemknęła się jakaś osoba, która jest zakażona, a nie została zbadana – oznajmił dr n. med. Andrzej Szczepanowski.

Resort zdrowia zapewnia, że monitoruje sytuację.

Jeżeli mamy do czynienia ze stabilizacją, zelżeniem tempa rozwoju, to natychmiast trzeba dbać, żeby przywracać funkcjonalność w innych zakresach niż leczenie COVID-19. (…) Bo nasze hasło „Zostań w domu” dotyczy wszystkiego, oprócz tego, żeby chodzić do lekarza. I proszę o tym pamiętać – akcentował Adam Niedzielski.

W środę minister zdrowia przedstawi plan powrotu do normalnych działań w placówkach, które powinny zapewniać wszystkim właściwą i bezpieczną opiekę medyczną.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl