fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent A. Duda przebywa z wizytą zagraniczną na Litwie

To czwarta zagraniczna podróż prezydenta Andrzeja Dudy w jego drugiej kadencji. Po Watykanie, Ukrainie i Estonii przyszła kolej na Litwę. Prezydent w ten sposób chce podkreślić znaczenie relacji Polski z naszymi sąsiadami, zwłaszcza z sąsiadami ze wschodniej granicy.

Dwudniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie odbywa się w okresie zmiany władzy na Litwie po październikowych wyborach parlamentarnych, w których wygrał będący dotąd w opozycji konserwatywny Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

https://www.facebook.com/prezydentpl/videos/384547976124588/?t=2

– Myślę, że należy to odczytywać w ten sposób, że wizyta się odbywa, ponieważ relacje polsko-litewskie są niezależne od zmian na litewskiej scenie politycznej. Podobnie, jestem przekonany, są niezależne od zmian na polskiej scenie politycznej – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapewnił, że stosunki między Wilnem a Warszawą, mimo zmian politycznych na Litwie, będą nadal dobre.

– Konsultowałem się z liderami naszych partii politycznych. Mogę zapewnić, że wszyscy wyrazili chęć i życzenie dalszego rozwijania stosunków korzystnych dla obu krajów – oświadczył Gitanas Nauseda.

Polska i Litwa mają wiele wspólnych interesów, przede wszystkim bezpieczeństwo. Stąd wspólne wysiłki na rzecz wzmacniania wschodniej flanki NATO, demokratyzacji Białorusi czy wsparcia dla Ukrainy. To także rozwój energetyki i transportu.

– To kwestia synchronizacji przedziału energii elektrycznej; GIPL, czyli połączenie gazowe, które będzie pod koniec przyszłego roku; to jest Rail Baltica – wymieniał prezydent Litwy.

Zacieśnianiu współpracy ma służyć polsko-litewska Rada Prezydencka. Prezydenci obu krajów, wspólnie z przedstawicielami rządów, będą spotykać się co najmniej raz w roku, na przemian w Polsce i na Litwie. Na forum Rady mają być omawiane m.in. relacje z Białorusią i Ukrainą.

– W jaki sposób działać, w jaki sposób pomagać sąsiadom i budować dobrosąsiedzkie relacje; w jaki sposób wspierać dążenia europejskie narodów, które chcą wejść do zjednoczonej Europy – wskazywał prezydent Polski.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w litewskim Sejmie przemówienie, w którym nawiązał do wspólnej tradycji Unii Polsko-Litewskiej oraz 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta, współtwórcy Unii.

– Wolni z wolnymi, równi z równymi – te słowa są syntezą Unii Lubelskiej, wielkiego dzieła politycznego i cywilizacyjnego, którego wspaniałe dziedzictwo jest dzisiaj niezmiernie inspirujące dla obu naszych narodów, dla naszego regionu i, co chciałbym podkreślić, dla całej Europy – mówił Andrzej Duda.

W środę prezydent będzie rozmawiał w Wilnie o sprawach gospodarczych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl