fot. PAP/Paweł Supernak

Andrzej Duda i Mike Pence odwiedzą dziś niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau

Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence złożą dziś wspólną wizytę w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Mike Pence to czwarty amerykański wiceprezydent, który pojawi się w niemieckim obozie Auschwitz.

– To był obóz wybudowany i utrzymywany ze środków państwa, które nazywało się Deutsches Reich, a potem nawet Gross Deutsches Reich – wyjaśnia historyk Piotr Szubarczyk.

Wiceprezydent USA wspólnie z prezydentem Polski oddadzą hołd pomordowanym. Najpierw przy Ścianie Straceń, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące osób, głównie Polaków. Potem przy Pomniku Ofiar, między ruinami dwóch największych komór gazowych, miejscu zagłady Żydów.

– 14 czerwca 1940 roku przybył tu pierwszy transport złożony wyłącznie z Polaków, więźniów politycznych z Tarnowa – dodaje Piotr Szubarczyk.

Historyk z IPN przypomina liczby i tłumaczy, że obok ludności żydowskiej w Auschwitz ginęli Polacy, Romowie oraz przedstawiciele innych narodów. Stąd apel, jaki historyk kieruje pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy.

– Myślę panie prezydencie, że wyrażę pragnienie większości rodaków, kiedy poproszę pana, by w tym miejscu powiedział pan, że KL Auschwitz to nie tylko miejsce zagłady narodu żydowskiego – apeluje historyk.

W świat – w obliczu skandalicznej wypowiedzi amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell oraz słów Mike’a Pompeo o żydowskich roszczeniach – może pójść przekaz, że za zagładę odpowiadali Niemcy.

– Prezydent Duda ma szansę pokazać, że obozy były niemieckie – zaznacza dr Grzegorz Piątkowski.

Oliwy do ognia dolał „Jerusalem Post”. Dziennik twierdził, że z ust premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Warszawie padły słowa, że „Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście”. Ale zdementował to sam premier Izraela. Stąd wizyta w Auschwitz to szansa, by świat usłyszał prawdę.

– Kluczowa jest też medialna otoczka całości sprawy, żeby udało się całemu światu powiedzieć o tym, żeby cały świat docenił i poświęcenie Polaków, i tragiczny los tych wszystkich, którzy zginęli w Auschwitz – dodaje dr Grzegorz Piątkowski.

Polski prezydent – wspólnie z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych – zapalą znicze przy Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince. Wcześniej złożą wizytę w budynku pierwszego krematorium i komory gazowej w Auschwitz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl