fot. arch

Rozpoczynają się dziś uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego; trwa żałoba narodowa

Dziś rano w Warszawie rozpoczynają się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w ub. tygodniu Jana Olszewskiego; od północy trwa żałoba narodowa, którą po śmierci b. premiera zarządził prezydent Andrzej Duda. W sobotę Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.

Żałoba narodowa rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19.00 w sobotę.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że szczegóły uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną b. premiera.

„Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów” – poinformował minister.

Od godz. 9.00 w kancelarii premiera jest trumna z ciałem Jana Olszewskiego; jest wystawiona w hallu KPRM. Między godz. 10.00 a 19.00 można oddać hołd zmarłemu. O godz. 18.00 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odbędzie się Msza św. żałobna w intencji Jana Olszewskiego. O godz. 20.00 trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11.00 odbędzie się Msza św. żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13.00 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

PAP/RIRM

drukuj