Fot. Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP

Cztery lata temu odszedł Jan Olszewski

Przypada dziś czwarta rocznica śmierci Jana Olszewskiego, byłego premiera, działacza opozycji demokratycznej.  O godzinie 14.00 przed jego pomnikiem w Warszawie kwiaty złoży marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Wieńce zostaną również złożone na grobie byłego premiera na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O godzinie 19.00 w jego intencji sprawowana będzie Msza święta w archikatedrze warszawskiej.

Wiceprezes PiS, Antoni Macierewicz, zaznaczył, że Jan Olszewski był twórcą polskiego programu niepodległościowego. Wskazał też na znaczenie sprawowanej przez niego funkcji premiera.

– Jego premierostwo było pierwszym premierostwem pochodzącym z wolnych wyborów w 1991 roku. Podstawowe tezy jego rządu to: zablokowanie rozgrabiania dóbr narodowych, rozpoczęcie rozmów na temat wejścia do NATO, wyeliminowanie agentury rosyjskiej ze służb specjalnych i aparatu państwowego oraz opracowanie programu gospodarczego – przypomniał Antoni Macierewicz.

Były szef MON dodał, że to dzięki Janowi Olszewskiemu powstał sojusz, który pozwolił ukształtować Prawo i Sprawiedliwość.

Jan Olszewski urodził się 30 sierpnia 1930 r. w Warszawie. Był harcerzem Szarych szeregów i powstańcem warszawskim. Występował w procesach politycznych w czasach PRL.

Uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników, a następnie Solidarności. Był Doradcą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego 2019 r. Miał 88 lat.

RIRM

drukuj