fot. PAP/Leszek Szymański

Para prezydencka przybyła na Węgry

Polska para prezydencka przybyła dziś wieczorem do Budapesztu. W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Węgier, a także przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego tego kraju. Szef państwa polskiego zostanie też uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym.

„To będzie już szósta oficjalna wizyta prezydenta na Węgrzech. Do tej pory odbyło się dwanaście spotkań dwustronnych i w ramach Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Węgier. To pokazuje jak dobre, jak bliskie są relacje między Polską a Węgrami” – mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Pierwszym punktem wizyty jest spotkanie w czwartek z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Najpierw prezydenci rozmawiać będą w cztery oczy, następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

Prezydent Andrzej Duda spotka się także z premierem Węgier Victorem Orbanem, a następnie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koverem.

„Prezydent w czasie rozmów będzie poruszał kwestie dotyczące relacji dwustronnych: politycznych, gospodarczych oraz kulturalnych; spraw dotyczących wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także w ramach inicjatywy Trójmorza. Z całą pewnością jednym z tematów, który pojawi się podczas rozmów będzie kwestia bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w związku z kryzysem wywołanym działaniami ze strony białoruskich władz” – zapowiedział Wojciech Kolarski.

Wizyta pary prezydenckiej na Węgrzech zakończy się ceremonią odznaczenia prezydenta Andrzeja Dudy Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi.

To najwyższe odznaczenie przyznawane głowom innych państw zostało przyznane Andrzejowi Dudzie 15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 r. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

„To wielki zaszczyt dla prezydenta RP, otrzymuje najwyższe państwowe odznaczenie z rąk prezydenta Węgier. To odznaczenie jest świadectwem doskonałych relacji między naszymi państwami” – podkreślił Wojciech Kolarski.

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął prezydent Węgier Janos Ader, który w uzasadnieniu podkreślił szczególne zasługi i osobiste zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy w rozwijanie stosunków Polski i Węgier, w tym liczne inicjatywy skierowane na pogłębianie tradycyjnie przyjaznych stosunków międzypaństwowych, aktywne zaangażowanie w popularyzację wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego obu krajów, a także znaczący wkład w realizację interesów Polski i Węgier na forum Unii Europejskiej i w dialogu regionalnym. Jednocześnie prezydent Węgier z uznaniem ocenił zaangażowanie prezydenta Polski we wzmacnianie kontaktów politycznych i społecznych pomiędzy krajami, w tym podczas corocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowanych od 2007 r. w dniu 23 marca.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier przyznawanym wyłącznie szefom innych państw.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl