fot. PAP/Wojtek Jargiło

Debata prezydencka w Końskich

W poniedziałek po godz. 21.00 rozpoczęła się w Końskich (woj. świętokrzyskie) debata organizowana przez Telewizję Polską. Bierze w niej udział prezydent Andrzej Duda. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski nie zdecydował się na udział w debacie.

Sztaby obu kandydatów startujących w drugiej turze wyborów, zaplanowanej na 12 lipca, nie porozumiały się, co do formuły debaty, w której Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zgodziliby się wziąć udział. Sztabowcy prezydenta Andrzeja Dudy zapowiedzieli jego udział w debacie organizowanej przez TVP w Końskich, w której nie chciał wziąć udziału Rafał Trzaskowski.

Z kolei Rafał Trzaskowski zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę na debatę organizowaną w poniedziałek w Lesznie. Sztab PiS ocenił tę propozycję jako „niepoważną”.

I tak w poniedziałek odbywają się dwie osobne debaty prezydenckie – w Końskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i w Lesznie, w której uczestniczy kandydat Koalicji Obywatelskiej – Rafał Trzaskowski.

Radosław Fogiel, członek sztabu Andrzeja Dudy poinformował, że formuła debaty w Końskich jest nowatorska, ponieważ zakłada, że ubiegający się o reelekcję prezydent będzie odpowiadał na pytania bezpośrednio od mieszkańców.

 „Po drugie ta debata ma szanse wyjść poza utarte ramy rytualnych dyskusji polityków i dziennikarzy” – stwierdził Fogiel.

Pytany, czy skoro w Końskich będzie tylko jeden kandydat –  Andrzej Duda – nadal możemy mówić o debacie?

„Oczywiście lepiej się debatuje, kiedy ma się kontrkandydata” – stwierdził.

Ostatecznie w debacie bierze udział tylko prezydent Andrzej Duda.

Debata TVP odbywa się w hali sportowej w Końskich. Już dwie godziny przed jej rozpoczęciem przed bramą hali zaczęły zbierać się pierwsze osoby, w przeważającej większości zwolennicy reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy. Głównym tematem rozmów była polityka i zbliżające się wybory. Zwolennicy prezydenta zwracali uwagę, że dba on o rodzinę. Oceniali też, że kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski „stchórzył” nie pojawiając się na debacie.

Jak podała TVP, gospodarzem i moderatorem dyskusji będzie dziennikarz TVP Michał Adamczyk. Debata potrwa 80 minut. Sama debata podzielona będzie na pięć bloków tematycznych, a pytania są autorstwa mieszkańców regionu i całego kraju, którzy nadsyłali je na adres mailowy debaty.

W związku z zaproszeniem do udziału w „Arenie prezydenckiej” Centrum Informacji TVP opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat, w którym stwierdziło, że „przewidziana prawem i oczekiwana przez miliony Polaków debata prezydencka, organizowana przez TVP, zgodnie z kodeksem wyborczym i rozporządzeniem KRRiT, odbędzie się w Końskich w dniu 6 lipca o godzinie 21.00”.

Telewizja Polska dodała, że zainteresowane strony zostały o tym powiadomione „w określonym w rozporządzeniu KRRiT terminie”.

„Jednocześnie w związku z notorycznie manifestowaną przez pana Rafała Trzaskowskiego niestabilnością poglądów lub stanu pamięci Telewizja Polska przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną, niezgłoszenie się kandydata w wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie. Telewizja Polska będzie realizować swoje misyjne obowiązki przewidziane prawem” – napisano w komunikacie.

W I turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 28 czerwca Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 30,46 proc. Frekwencja wyniosła 64,51 proc.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl