J. Kaczyński: przygotujemy ewakuację Polaków z Mariupola

Ewakuacja Polaków z Mariupola i zmiany ustawy o opiece nad Polakami za granicą, Karcie Polaka i ustawy o repatriacji – wszystko to po wygranych przez PiS wyborach – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Polaków żyjących na wschodzie.

Lider PiS stwierdził, że rząd nagle otwiera się na kwestie repatriacji przewidując 30 mln zł na ten cel w przyszłorocznym budżecie. Zaznaczył, że MSW na przestrzeni kilku lat zwróciło do budżetu państwa ok. 20 mln zł – niewykorzystanych środków przeznaczonych na repatriację.

– Mamy tutaj do czynienia z taką sytuacją, w której najwyraźniej celowo te sprawy są pomijane. Wystarczy zajrzeć do programu rządowego jeszcze z sierpnia tego roku, więc z bardzo nieodległego czasu. Tam w ogóle o repatriacji nic nie ma. Mamy tutaj do czynienia z taką klasyczną hipokryzją wyborczą. My mówimy od lat o tym, co jest w naszym programie. To nie są żadne nowe pomysły. Tu po prostu reaguje się na różnego rodzaju kryzysy, próbuje się przekonać społeczeństwo, że ta władza jest inna niż jest – powiedział Jarosław Kaczyński.  

Andrzej Iwaszko, szef polskiej organizacji w Mariupolu, powiedział, że ponad 120 Polaków od grudnia u.br. apeluje do polskiego rządu o szybką ewakuację. Dodał, że sytuacja w tym mieście może się zmienić w każdej chwili.

– Dla nas jest to bardzo ważne, ze względu na bliskość frontu. To zagrożenie ostrzałami jest w każdej chwili. Nasze wszelkie starania pozostały bez odpowiedzi. Np. w sierpniu pani premier powiedziała, że czekamy, ale nie wiemy o tym, że ktoś chce wyjechać. Jest to dla nas bardzo przykre. Tyle czasu staramy się pomóc – jako organizacja polonijna – tym rodakom i żadnej odpowiedzi ze strony rządu polskiego nie ma – zaznaczył Andrzej Iwaszko.

Od czasu wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy w kwietniu u.br., po zaanektowaniu Krymu przez Rosję, życie straciło ponad 7 tysięcy osób.

RIRM

drukuj