Senat zajmie się ustawą dot. pomocy frankowiczom

Senat rozpoczął ostatnie w tej kadencji, trzydniowe posiedzenie. Izba zajmie się między innymi ustawą o pomocy dla frankowiczów.

Ustawa zakłada, że kredytobiorcy bez pracy i znajdujący się w kłopotach finansowych będą mogli przez 18 miesięcy otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł.

Chodzi o osoby, które straciły pracę, są zadłużone, a także osoby, w przypadku których wysokość raty kredytu przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Opozycja podczas prac w Sejmie wskazywała na szkodliwe zapisy ustawy. Politycy podkreślali, że to ukłon w stronę banków.

Jeśli ustawa nie zostanie w Senacie poprawiona to będzie trudna do wykonania – mówi senator Grzegorz Bierecki. Polityk dodał, że to nie jest pomoc dla frankowiczów.

– Ta ustawa zamiast mówić o sprawiedliwym rozwiązaniu kwestii kredytów frankowych stwarza pozory pomocy dla osób, które zostały bezczelnie okradzione przez zagraniczne grupy finansowe. Nie rozwiązuje problemu, którym jest pułapka nadmiernego zadłużenia, pułapka niespłacalnego długu, w którym kilkaset tysięcy polskich gospodarstw utkwiło. Ludzie którzy wzięli kredyt w wysokości 300 tys. po dziesięciu latach spłaty mają do spłacenia 600 tys. Tu jest istota problemu, a nie jałmużna, którą banki zapisują w tej ustawie rękoma posłów Platformy Obywatelskiej – podkreśla Grzegorz Bierecki.

Senatorowie odniosą się też do nowelizacji prawa bankowego, zakładającej likwidację Bankowego Tytułu Egzekucyjnego (BTE).

W myśl ustawy banki, by dochodzić swoich praw wobec klientów, będą musiały korzystać z pełnej drogi sądowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl