fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Nadal problem z 1 proc. podatku na Fundację Nasza Przyszłość

Kolejne osoby zgłaszają problem z przeznaczeniem 1 proc. podatku na Fundację Nasza Przyszłość. Urzędy Skarbowe wzywają je do korekty zeznań, a w przypadku zignorowania apelu grożą m.in. kontrolą.

Powodem ma być rzekomo błędnie wpisany nr KRS Fundacji Nasza Przyszłość. Okazuje się jednak, że to część Urzędów Skarbowych nie uaktualniła systemu informatycznego, który ma gwarantować prawidłowość rozliczenia podatku.

Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis interweniowała już w resorcie finansów w tej sprawie. Jednak problem ten nadal nie został rozwiązany.

– Poza tym wezwaniem do korekty tego numeru KRS, podatnicy są według mnie naprawdę zastraszani. Dlatego że w części końcowej tego wezwania naczelnik jednego z Urzędów Skarbowych pisze, że niedostosowanie się do tego wezwania może skutkować podjęciem kontroli podatkowej lub wszczęciem postępowania podatkowego, albo wszczęciem postępowania karno-skarbowego. Mówimy o sytuacji, kiedy podatnik – według Urzędu Skarbowego – wpisał nieprawidłowy numer KRS organizacji pożytku publicznego. To już jest naprawdę sytuacja zastraszania podatników – stwierdza Lidia Kochanowicz.

Dla Fundacji Nasza Przyszłość problemy te oznaczają ogromne straty zarówno finansowe jak i wizerunkowe.

Poseł Andrzej Jaworski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa na antenie Radia Maryja zapowiedział w tej sprawie interwencję.

– W tym konkretnym przypadku chodzi na dodatek o Instytucję, która działa zgodnie z prawem, dopełniła wszystkich formalności, która powinna mieć ułatwione działanie i nie tylko przeszkadza się jej i próbuje utrudnić funkcjonowanie wskutek właśnie błędów urzędniczych, pytanie – celowych czy nie? – jest na oddzielną dyskusję. Na dodatek jeszcze te osoby, które postanowiły pomóc tej organizacji, są zastraszane. To nie może być pozostawione tak sobie. Tutaj będą interwencje i odpowiednie osoby będą musiały się z tego wytłumaczyć – powiedział Poseł Andrzej Jaworski.

Fundacja prosi, o przekazywanie informacji o każdym przypadku, w którym podatnik był zmuszony skreślać nr. KRS Fundacji Nasza Przyszłość.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj