Ruch Narodowy z projektem zakazującym finansowania organizacji pozarządowych ze środków zagranicznych

Ruch Narodowy przedstawił projekt ustawy zakazujący finansowania organizacji pozarządowych ze środków zagranicznych. Według działaczy Ruchu, to odpowiedź na coraz silniejsze próby destabilizowania sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, motywowane poza granicami naszego kraju.

Ustawa definiuje finansowanie zagraniczne, jako odnoszenie jakiejkolwiek korzyści finansowej związanej z napływem środków z zagranicy. Projekt przewiduje m. in. obowiązek zwrócenia takiej korzyści. Jeżeli nie nastąpi zwrot w przewidzianym terminie, przepada ona na korzyść Skarbu Państwa. Jednocześnie ustawa zawiera wyjątek: chodzi o darowizny od polskich obywateli przebywających poza ojczyzną. Mają one pozostać legalne.

O inicjatywie mówi prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki.

– Ten projekt ustawy jest odpowiedzią zarówno na problemy, na wyzwania pojawiające się w naszym życiu społecznym i politycznym w ostatnich tygodniach i miesiącach. Ale ten projekt jest również odpowiedzią na pewną lukę, jaką widzimy w polskim prawodawstwie i w polskiej przestrzeni prawnej. Ta luka to właśnie zagraniczne finansowanie organizacji pozarządowych – zaznacza parlamentarzysta.

Projekt przewiduje ścisłe kontrolowanie finansowania zagranicznego, a nie jego bezwzględny zakaz – podkreśla Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego.

– Nasz projekt ustawy dotyczy wszystkich organizacji pozarządowych. Wprowadza on jedną prostą normę polegającą na zakazie finansowania zagranicznego organizacji, jeżeli nie została zawarta odpowiednia umowa międzynarodowa przez państwo polskie, która reguluje status danej organizacji i celowość tego zagranicznego finansowania. Każda korzyść majątkowa przychodząca od zagranicznych obywateli, od zagranicznych podmiotów jest pomocą nielegalną i będzie musiała zostać zwrócona lub ulegnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa – mówi wiceprezes Ruchu Narodowego.

Autorzy projektu akcentują, że ma on wyeliminować patologie związane z finansowaniem zagranicznym, nie wpływając negatywnie na te organizacje, które prowadzą działalność w pełni legalną, apolityczną.

Pełen tekst ustawy można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ruchu Narodowego.

Choć w Polsce dyskusja na temat zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych trwa już od dawna, to przybiera na sile w związku z ostatnią falą protestów antyrządowych.

Teraz Ruch Narodowy rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem ustawy.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl