Z. Ziobro: Rok więzienia dla niepłacących alimentów

Kara nawet roku więzienia będzie groziła osobom, które zalegają z alimentami trzy miesiące i dłużej.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro przedstawił propozycje rozwiązań prawnych dotyczących świadczenia na rzecz dzieci.

Według różnych danych blisko 80 proc. osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny nie wypełnia go. Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że polskie przepisy są wyjątkowo niedoskonałe i dziurawe. Stanowią raj dla „cwaniaków i kombinatorów”.

 Zgodnie z propozycją za niepłacenia alimentów powyżej trzech miesięcy będzie groziła grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

– Proponujemy by było to przestępstwo w trybie podstawowym, zagrożone karą roku pozbawienia wolności ale żeby było to przestępstwo egzekwowalne. Dziś ten przepis jest tak sformułowany, że odwołuje się do zwrotów ocennych jak uporczywość nie wywiązywania się z obowiązków alimentacyjnych czy też narażanie na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych dziecka, że jest niczym durszlak przez który przeciekają ci, którzy z niskich pobudek nie chcą finansowo łożyć na utrzymanie i codzienne życie swojego dziecka – powiedział minister Zbigniew Ziobro

Dla porównania we Francji niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności a w Niemczech do 3 lat.

Rozwiązania, które zaproponował resort sprawiedliwości, w formie projektu trafią na posiedzenie Rady Ministrów. Nowe przepisy mają być jednym z elementów polityki prorodzinnej rządu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl