Mocne i wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej na szczycie UE w Bratysławie

Na trwającym nieformalnym szczycie UE w Bratysławie premier Beata Szydło zaprezentuje wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej.

 Bezpieczeństwo, nowe porozumienie migracyjne i przyszłość wspólnego rynku – to trzy główne punkty stanowiska Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Wśród pozostałych propozycji V4 jest m.in. zmiana relacji instytucjonalnych w UE, chodzi o w wzmocnienie pozycji Rady Europejskiej.

Ostatnie działania Komisji Europejskiej dotyczące Polski wskazują, że staje się ona ciałem politycznym, naruszającym traktaty – mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek.

– Właśnie Rada Europejska powinna mieć główną kontrolę nad procesem decyzyjnym, legislacyjnym w ramach instytucji unijnych a nie Komisja Europejska. Uważamy również, że na pewno innymi tematami nad którymi powinni pochylić się dzisiaj przywódcy – są kwestie bezpieczeństwa zewnętrznego, wewnętrznego, umocnienia granic zewnętrznych Unii Europejskiej a także skoordynowania polityki bezpieczeństwa związanej z przeciwdziałaniem terroryzmowi. Na pewno nasz sprzeciw, zresztą to co dzisiaj zostanie wyrażone przez panią premier Beatę Szydło, wzbudzają próby narzucania odgórnych standardów socjalnych na państwa członkowskie. Uważamy, że to zaburza konkurencyjność, również będzie uderzało przede wszystkim w gospodarki państw członkowskich – podkreślał rzecznik rządu.

Rafał Bochenek, dodał, że liderzy państw UE powinni pochylić się nad tym jak zreformować Wspólnotę, by nie powtórzył się scenariusz podobny do tego w Wielkiej Brytanii.

Spotkanie przywódców 27 państw członkowskich – bez udziału Wielkiej Brytanii – w Bratysławie ma rozpocząć w UE dyskusję nt. przyszłości Wspólnoty w obliczu Brexitu.

RIRM

drukuj