fot. PAP

Polska potrzebuje równowagi społecznej

Polska potrzebuje polityki zapewniającej równowagę społeczną – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PIS. W Krynicy trwa Forum Ekonomiczne, lider PiS zapowiedział zmiany w systemie podatkowym m.in. wprowadzenie trzeciej – 39-proc. stawki podatkowej i opodatkowanie giełdowych transakcji finansowych.

Wyjaśnił, że 39-proc. stawką objęci byliby też ci, którzy dziś zarabiają bardzo dużo, a płacą 19-proc. podatek. Inną propozycją PiS będzie możliwość odliczania przez pracowników od podatku kosztów – to odliczenie ma rosnąć stopniowo do 40 proc. i mieć charakter trwały, w odróżnieniu od reszty propozycji „ustawy kryzysowej”.

PiS chce by powstał rejestr giełdowych transakcji finansowych w Polsce i ich opodatkowanie. Transakcje na głównym parkiecie miałyby być opodatkowane 1 proc., a na „parkietach wtórnych” – 0,5 proc.

Trzeba w Polsce zwiększyć płacę minimalną i dobrą krajową konsumpcję, pomoże to rozwijać i uaktywnić gospodarkę – stwierdził szef PiS.

– Chodzi o to, żeby w Polsce podnieść płace i w ten sposób m.in.: zwiększyć konsumpcję – co jest czynnikiem prorozwojowym. Mówię tu o konsumpcji, która jest skoncentrowana przede wszystkim na polskiej produkcji czyli konsumpcji ludzi mniej zarabiających. Po drugie, żeby skłonić do innowacji, do unowocześnienia technologicznego i organizacyjnego. To jest w Polsce bardzo potrzebne. Powtarzam, mamy najniższą wydajność w Europie na godzinę; Polacy bardzo dużo pracują, ale mimo wszystko produkt na jednego pracownika jest niewysoki. Wolałbym, żeby to się zaczęło zmieniać i sądzę, że każdy rozsądny Polak – dobrze życzący swojemu krajowi – też by tak wolał – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS stwierdził, że dobrze funkcjonujące państwo jest warunkiem funkcjonowania rynku, a bez dobrze działającego państwa rynek nie wypełnia swej funkcji i traci swój sens.

RIRM

drukuj