System podatkowy w Polsce potrzebuje przebudowy

Polska administracja podatkowa zbiera coraz mniej danin, zwłaszcza z VAT i CIT, jest niewydajna, a jej struktura sprzyja rozmywaniu odpowiedzialności. Tak wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego o czym pisze dzisiejsza prasa.

Poseł Wiesław Janczyk z sejmowej Komisji Finansów Publicznych ocenia, że system podatkowy w Polsce wymaga gruntownej przebudowy. Dodaje, że modernizacji wymaga też praca urzędu skarbowego.

– Obowiązuje tutaj przyzwyczajenie do szukania nieprawidłowości u przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą o średniej i małej skali. Natomiast nie ma odwagi dokonywania kontroli dużych podmiotów. Również mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. karuzeli VAT. Dokonuje się operacji z podmiotami, które są nieomal wirtualne, które są zakładane na tzw. słupy. Tutaj za każdym razem potrzeba bardzo szybkiej reakcji urzędu skarbowego, natomiast ta reakcja jest niewystarczająca i zbyt powolna – powiedział Wiesław Janczyk, poseł z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Zdaniem ekspertów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy mieli pomóc resortowi finansów w opracowaniu strategii modernizacji polskiej administracji podatkowej, mimo końca kryzysu nie ma poprawy efektywności poboru podatków.

W 2008 r. wynosiła ona 16 proc. PKB, a w 2013 r. było to już tylko 13,2 proc. To zjawisko jest wyjątkowe w Europie.

Zdaniem ekspertów, którzy przygotowali dla resortu konkretne rekomendacje zmian, reforma powinna być całościowa.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl