Rząd o projekcie dot. mediacji gospodarczych

Rada Ministrów zajmuje się m.in. projektem, który ma rozpropagować mediacje gospodarcze. Jego celem jest wzrost liczby postępowań mediacyjnych i tym samym odciążenie sądów powszechnych.

Według szacunków resortu gospodarki, konflikty w sprawach gospodarczych w Polsce mogą kosztować przedsiębiorców rocznie ok. 40 mld zł. To nie tylko koszty sądowe, ale też związane z utratą renomy i zaufania u klientów.

Prof. Paweł Soroka, ekonomista, zwraca uwagę, że w kraju mamy sporo tego rodzaju konfliktów, które są nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorstw.

– Jest dużo różnych sporów i konfliktów na tle gospodarczym, które dotykają podmiotów gospodarczych. Wprowadzenie tutaj instytucji mediacji, której celem ma być złagodzenie sporu, polubowne załatwienie może rozładować przynajmniej po części te problemy. To krok w dobrym kierunku. Jest tylko kwestia czy będą odpowiedni mediatorzy, bo to muszą być osoby czy instytucje, które są niezależne, które mogą być akceptowane przez obydwie strony konfliktu i które potrafią mediować, bo sztuka dobrej mediacji wcale nie jest łatwą sztuką – podkreśla prof. Paweł Soroka.

Choć mediacje w sprawach cywilnych zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego już 10 lat temu, to liczba ugód zawieranych w wyniku postępowania mediacyjnego nie przekracza 1 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl