fot. facebook.com

Z. Kuźmiuk: Split payment ograniczy wyłudzanie VAT

Pełne wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności, czyli tzw. split payment, ograniczy wyłudzanie VAT i przyczyni się m.in. do eliminacji nieuczciwej konkurencji – mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług przewidującą wdrożenie split payment podpisał wczoraj prezydent Andrzej Duda.

To rozwiązanie polega na tym, że część płatności, tj. kwotę VAT, wpłaca się na specjalny rachunek VAT sprzedawcy, a drugą część – kwotę netto – na tradycyjny rachunek rozliczeniowy tego samego sprzedawcy.

O tym, jakie korzyści mogą płynąć dla naszej gospodarki z wprowadzenia split payment, mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista.

– Po pełnym wprowadzeniu tej rozdzielonej płatności wyłudzenia podatku VAT, tzw. karuzelach podatkowych, będą poważnie utrudnione, a być może nawet docelowo uniemożliwią wyłudzanie podatku. To by oznaczało na tyle uszczelnienie obrotu, że wyraźnie wzrosłyby – po raz kolejny – dochody z podatku VAT. Eliminowałoby to również nieuczciwą konkurencję, bo powiedzmy sobie otwarcie, że jeżeli ktoś wyłudzał podatek VAT i obracał towarami, to oferował towary przynajmniej o kilkanaście procent tańsze niż ci, którzy płacili podatek VAT, więc to niewątpliwie oczyści rynek z firm nieuczciwych –  wskazuje Zbigniew Kuźmiuk.

Mechanizm podzielonej płatności będzie dobrowolny. Ustawa wprowadza jednak system zachęt, mający skłonić przedsiębiorców do korzystania z niego, szczególnie, gdy mają oni wątpliwości co do uczciwości swojego kontrahenta.

Zachęty to m.in. przyśpieszenie zwrotu VAT do 25 dni, brak stosowania sankcji w VAT czy zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej.

Ustawa o split payment zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Ministerstwo Finansów szacuje, że w 2019 r. budżet państwa wzbogaci się z tego tytułu o 2 mld zł.

RIRM

drukuj