fot. cbsp.policja.pl

CBŚP rozbiła grupę wyłudzającą podatek VAT

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego z Suwałk zatrzymali cztery osoby, które wyłudziły blisko 7,5 mln zł podatku VAT – dowiedziała się PAP w CBŚP. Według ustaleń śledczych, tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu VAT i „praniu” pieniędzy”.

Mężczyznom zostały przedstawione zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Suwałkach. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.

Jak ustalili śledczy, osoby zaangażowane w ten proceder oszukały Skarb Państwa na blisko 7,5 mln zł, poprzez składanie zaniżonych deklaracji podatku VAT. Ponadto, poprzez wystawianie fikcyjnych faktur, oszuści zalegalizowali około 16 mln zł.

„Zatrzymani zajmowali się nielegalnym procederem polegającym na fikcyjnym obrocie śrutą sojową, rzepakową i słonecznikową oraz innymi produktami pochodzenia roślinnego” – poinformował kom. Rafał Szymański z zespołu prasowego CBŚP. Dodał, że śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Funkcjonariusze CBŚP, wraz z przedstawicielami organów podatkowych z Wrocławia, zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową na użytek prowadzonych kontroli skarbowych wobec spółek uczestniczących w tych karuzelach podatkowych.

PAP/RIRM

drukuj